fbpx
0

Avast dostal pokutu 351 milionů korun za předávání údajů o uživatelích

Česká společnost Avast Software dostala od Úřadu pro ochranu osobních údajů (dále jen „ÚOOÚ“) pokutu 351 milionů korun za neoprávněné zpracování údajů o uživatelích jejího antivirového programu. Podle ÚOOÚ firma po část roku 2019 předávala společnosti Jumpshot některé údaje o přibližně sto milionech uživatelů, které nebyly anonymizované. Pokuta, která je nejvyšší od vzniku úřadu v roce 2000, je pravomocná.

Avast zpracovával osobní údaje uživatelů stejnojmenného antivirového programu a jeho rozšíření pro internetové prohlížeče. Část údajů ve zkoumané části roku 2019 předal své divizi Jumpshot, která se prezentovala jako firma zpřístupňující data marketérům, jimž poskytovala vhled do on-line chování spotřebitelů.

Uživatelé antiviru Avast byli společností mylně informováni o předávání anonymních údajů za účelem analýzy trendů. „Ačkoli společnost Avast uváděla, že používala robustní anonymizační techniky, bylo v řízení prokázáno, že předávané údaje z jednotlivých instalací antivirového softwaru nebyly anonymizované, jelikož i na základě předávaných dat mohlo dojít k opětovné identifikaci minimálně části subjektů údajů,“ přiblížil ÚOOÚ. Účelem zpracování údajů navíc nebylo pouze vytváření statistických analýz, jak Avast uváděl.

Úřad v rozhodnutí zdůraznil, že společnost Avast je jedním z předních odborníků na kybernetickou bezpečnost, který nabízí veřejnosti nástroje k ochraně dat a soukromí. „Její zákazníci nemohli očekávat, že právě tato společnost bude předávat jejich osobní údaje, respektive údaje, na jejichž základě by mohla být zjištěna nejen jejich totožnost, ale například i zájmy, preference, bydliště, majetkové poměry, profese a další údaje týkající se jejich soukromí,“ podotkl k rozhodnutí předseda ÚOOÚ Jiří Kaucký.

Pokuta 351 milionů korun je nejvyšší, jakou kdy ÚOOÚ uložil. Dosavadní maxima byla v jednotkách milionů.[1] Dle veřejně dostupných informací společnost AVAST s uložením sankce nesouhlasí a zvažuje proto podání správní žaloby. O dalším průběhu této zajímavé kauzy Vás budeme informovat.

JUDr. Mgr. Tomáš Trojan, advokát

Plavec & Partners, advokátní kancelář s.r.o.

[1] Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e.mailová schránka nebude zveřejněna. Označené kolonky je povinné vyplnit.