fbpx
0

Zapomenuté nemovitosti

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na svém webu zveřejňuje seznam nemovitostí s nedostatečně identifikovaným vlastníkem. Je možné se podívat do seznamu těchto „zapomenutých nemovitostí“ a zjistit, jestli náhodou nepatří Vám nebo někomu z Vašeho okolí. Doporučujeme tento seznam prověřit, jelikož po uplynutí 31. 12. 2023 přejdou tyto pozemky automaticky na stát.

 

Nedostatečně identifikovaného vlastníka má v současnosti stále zhruba 150 tisíc nemovitostí, zejména v oblastech poblíž hranice se Slovenskem, ale i v Praze. O nedostatečnou identifikaci majitele se jedná v případě, kdy nemovitost nemá v katastru nemovitostí zapsaného žádného vlastníka (tj. není zapsána na žádný list vlastnictví), nebo vlastníka v katastru sice zapsaného má, ale zápis neumožňuje jeho dostatečnou identifikaci.

Většinu těchto nemovitostí tvoří pozemky, nejčastěji pole a lesy. V seznamu lze však nalézt i bytové domy, chaty nebo garáže.

Pokud se vlastník nepřihlásí ÚZSVM nejpozději do 31. 12. 2023, uběhne desetiletá lhůta daná novým občanským zákoníkem, a tento majetek přejde automaticky na stát. Hrozí tak, že tisíce lidí o své pozemky z nevědomosti přijdou.

Více informací včetně seznamu nemovitostí a kontaktních údajů na ÚZSVM naleznete na níže uvedeném odkaze

https://www.uzsvm.cz/seznam-nedostatecne-identifikovanych-vlastniku

V případě potřeby se na nás neváhejte kdykoliv obrátit.

JUDr. Mgr. Tomáš Trojan, advokát

Napsat komentář

Vaše e.mailová schránka nebude zveřejněna. Označené kolonky je povinné vyplnit.